Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuálně

Novinky ve VTM Lešany

v5.jpg

Od počátku června je opět přístupná expozice Vojenského technického muzea v Lešanech. Letošní sezona sice nepřinesla žádné převratné změny, ale přesto mohou milovníci dělostřelecké techniky spatřit několik novinek a drobných úprav expozice. Dělostřelecké části stále dominuje mohutný 21 cm kanon V. Bohužel se zatím nepodařilo najít pro toto legendární dělo umístění uvnitř některé haly, a tak je tento citlivě rekonstruovaný bohatýr stále vystaven nepřízni počasí. Nové místo ve venkovní ale zastřešené části expozice  nalezl překrásně restaurovaný 4 cm PLK Bofors. 

vhu-12.jpg

Naopak citelnou  ztrátou pro sbírku dělostřeleckých konstrukcí Škoda je absence 10 cm houfnice vz.14/19. Tato zbraň upravená pro převoz ostatků našich prezidentů, zřejmě čeká na svůj další smutný úkol.  Úzkému prostoru, který je  v hale věnované ČS armádě vyhrazen Velké válce, dominuje unikátní nákladní automobil Fiat, který však teprve čeká na restaurování.

vhu-18.jpg

V této části expozice došlo rovněž k drobným úpravám. Otevřel se například částečně pohled na 10 cm houfnici vz.38 doplněnou figurami obsluhy a ,, tankista " také vykukuje z otevřeného příklopu LT 35.

vhu-11.jpg

V hale věnované druhé světové válce si pak můžeme lépe prohlédnout německé reaktivní zbraně. To jsou ve stručnosti novinky, které jsem zaznamenal. Milovníci děl však v bohaté expozici v VTM vždy mohou najít něco, co jim při minulé návštěvě uteklo, či na co se otevřel jiný pohled. Jedinou stinnou stránkou jinak vynikajících expozic je osvětlení informačních tabulek, které bohužel ničí kvalitu záběrů ve ztemnělých halách. Budeme tedy doufat, že v příštím roce zase spatříme v expozici VTM nějaké nové zajímavé dělo, například 21 cm moždíř vz.18.

vhu-16.jpg

Přeji Vám mnoho zajímavých dojmů při Vaší příští návštěvě v Lešanech.